Hysterektomia

Wśród wskazań do usunięcia macicy (hysterektomii) wymienia się najczęściej:
  • mięśniaki macicy,
  • bardzo obfite miesiączki, nie poddające się leczeniu zachowawczemu,
  • bolesne miesiączki,
  • uciskanie innych narządów przez powiększony trzon macicy i związane z tym dolegliwości, w tym nietrzymanie moczu,
  • stany przednowotworowe i nowotwory narządu rodnego.

Naszym Pacjentkom oferujemy wszystkie obecnie dostępne nowoczesne metody laparoskopowego i przezpochwowego usuwania macicy. W zależności od rozpoznania, wielkości zmiany, wieku i stanu odżywienia oraz oczekiwań Pacjentki możliwe są następujące operacje:
Hysterektomia nie oznacza konieczności usuwania jajników. U młodych kobiet ważne jest pozostawienie jajników celem zachowania naturalnej produkcji żeńskich hormonów płciowych, aby po operacji Pacjentki nie odczuwały przedwcześnie dolegliwości okresu przekwitania. Gdy występują wskazania medyczne podczas tej operacji oczywiście możliwe jest usunięcie jednego lub obu jajników. 

Jak wykonuje się laparoskopową hysterektomię dowiesz się tutaj.

LASH

LASH, czyli laparoskopowa hysterektomia nadszyjkowa, to najbardziej oszczędzający rodzaj hysterektomii, polecany Pacjentkom oczekującym możliwie najmniejszej ingerencji chirurgicznej. Po odcięciu trzonu macicy od jajowodów i jajników oraz od mocujących go więzadeł, trzon macicy odcina się od szyjki macicy. Następnie trzon macicy rozcina się na mniejsze fragmenty i wydobywa z jamy brzusznej metodą laparoskopową. Mały, około 2-4 cm długości, fragment szyjki macicy pozostaje w szczycie pochwy. W praktyce, po operacji LASH ani Pacjentka, ani Partner nie wyczuwają od strony pochwy zmiany w anatomii narządu rodnego.

Po usunięciu trzonu macicy ustają typowe miesiączki. Pozostawiony w szczycie pochwy mały fragment szyjki macicy może zawierać niewielką ilość błony śluzowej, która nadal podlega cyklowi menstruacyjnemu i dlatego po operacji LASH do czasu klimakterium u niektórych Kobiet mogą występować niewielkie plamienia miesiączkowe, lecz zajście w ciążę nie jest już możliwe. Ważne jest, aby po tej operacji Pacjentka nadal regularnie wykonywała badania cytologiczne szyjki macicy, gdyż LASH nie stanowi profilaktyki nowotworu szyjki macicy.

lash

TLH

TLH, czyli całkowita hysterektomia laparoskopowa, to zabieg obejmujący usunięcie całego organu: trzonu wraz z szyjką macicy. Po odcięciu trzonu macicy od jajowodów i jajników oraz od mocujących trzon więzadeł całą macicę wraz z szyjką odcina się od pochwy. Macicę wydobywa się z jamy brzusznej przez pochwę lub rozcina na mniejsze fragmenty i wydobywa metodą laparoskopową. Pochwa zostaje zamknięta w szczycie. Ta operacja jest polecana Pacjentkom, które nie chcą operacji z rozcięciem brzucha, a których małe rozmiary dróg rodnych uniemożliwiają wykonanie operacji przez pochwę.
Po operacji TLH nie występują miesiączki ani plamienia. Usunięcie trzonu wraz z szyjką macicy stanowi profilaktykę raka trzonu macicy oraz raka szyjki macicy. Zalecamy jednak, aby również Pacjentki po całkowitej hysterektomii regularnie odbywały badanie ginekologiczne.

tlh

LAVH

LAVH, czyli wspomagana laparoskopowo hysterektomia przezpochwowa, polega na odcięciu macicy od jajowodów, jajników i więzadeł od strony brzucha metodą laparoskopową, a następnie dokończeniu operacji przez odcięcie i wydobycie macicy od strony pochwy. Taka operacja jest bezpiecznym rozwiązaniem u Pacjentek, które były wcześniej operowane z rozcięciem brzucha, na przykład przebyły cięcie cesarskie i z tego powodu istnieje u Nich ryzyko zrostów wewnątrzotrzewnowych. Faza laparoskopowa hysterektomii umożliwia śródoperacyjną kontrolę narządów jamy brzusznej i usunięcie ewentualnych zrostów oraz, w razie potrzeby, zabiegi na przydatkach. Faza pochwowa przyspiesza przebieg operacji, co może być istotne na przykład u kobiet z nadwagą.
Po operacji LAVH nie występują miesiączki. Usunięcie trzonu wraz z szyjką macicy stanowi profilaktykę raka trzonu macicy oraz raka szyjki macicy. Zalecamy jednak, aby Pacjentki po usunięciu macicy regularnie odbywały badanie ginekologiczne.

Hysterektomia przezpochwowa

Hysterektomia przezpochwowa, czyli waginalna, jest metodą usunięcia macicy zalecaną z wyboru u Pacjentek o odpowiednich warunkach anatomicznych, gdy nie występuje konieczność kontroli jamy brzusznej. Używamy mało znanego w Polsce, a z powodzeniem stosowanego w Niemczech, instrumentu BiClamp firmy ERBE, który powoduje znamienne zmniejszenie dolegliwości pooperacyjnych w porównaniu do operacji metodą tradycyjną i szybką rekonwalescencję.

Jak przebiega laparoskopowa hysterektomia, czyli usunięcie macicy bez otwierania brzucha?

Laparoskopowa hysterektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i, w zależności od wielkośći macicy, trwa około 30-90 minut. W okolicy ramienia lub nadgarstka zakładany jest dostęp do żyły i tą drogą podawane są leki i płyny infuzyjne. W pęcherzu moczowym umieszczany jest sterylny cewnik i pęcherz jest opróżniany z moczu.

Po odkażeniu skóry brzucha, operator wykonuje małe nacięcie w okolicy pępka, przez które, po wypełnieniu jamy brzusznej gazem (CO2) wprowadza kamerę. Pod kontrolą wzroku przez niewielkie nacięcia skóry w dolnej części brzucha są wprowadzane jeszcze 2 lub 3 cienkie instrumenty. Operator stopniowo odcina macicę instrumentem elektrycznym oraz koaguluje naczynia krwionośne, dzięki czemu utrata krwi zwykle jest minimalna.

Odciętą macicę, w zależności od budowy anatomicznej Pacjentki rozcinana się na mniejsze części (morcelacja) i usuwa z jamy brzusznej laparoskopowo lub usuwa się przez pochwę. Niekiedy w miejscu operacji zakłada się niewielki drenaż, który usuwa się po 2-3 dniach, jeszcze przed wypisaniem Pacjentki do domu. Skórę brzucha zamyka się szwami kosmetycznymi.
Tutaj znajdziesz pełen zakres usług medycznych świadczonych
przez Centrum Zdrowia Kobiety GYNEKA w Krakowie.
projekt i wykonanie: DOMENA